Üyelerin Gözünden

ACM Hacettepe Öğrenci Topluluğu

ACM NEDIR?

ACM (Association for Computing Machinery ), bilgisayar mühendisliği bilimini bir araya getirmek için 1947’de kurulmuş ve gün geçtikçe büyüyerek dünya çapında tanınan bir kuruluş olmuştur. Merkezi New York şehrinde olan ACM, dünya genelinde çeşitli şubeleri, profesyonel kulüpleri, özel araştırma gruplarını ve öğrenci kollarını bünyesinde barındırmaktadır. ACM, Mesleki akademik yayın ve toplantı faaliyetlerinin yanı sıra bilgisayar bilimlerinin Nobel’i sayılan Turing Ödülü’nü veren kuruluş olarak da bilinir. Dünya genelini kapsayan üyelik sistemi ile bilişim teknolojisinin çeşitli alanları ile uğraşan profesyonellere ve öğrencilere kaynak sağlamaktadır.

ACM Hacettepe Öğrenci Topluluğu

ACM Hacettepe Öğrenci Topluluğu, ACM’ in Türkiye’de bulunan 13 öğrenci kulübünden birisidir. 2010 yılında kurulmuş olan topluluğumuz, kurulduğu günden bu yana aldığı 2500’ü aşkın üyelikle Hacettepe Üniversitesi’nin en büyük toplulukları arasında yer almaktadır. ACM Hacettepe Öğrenci Topluluğu, Türkiye’de dağınık halde bulunan bilişim sektörünü öğrenciler bazında bir araya getirmeyi, teknolojiye var olan ilgiyi arttırmayı ve teknolojiyi herkesin anlayacağı şekilde anlatmayı hedeflemektedir. Bununla birlikte düzenlediği seminer ve etkinliklerle, başta Hacettepe Üniversitesi öğrencileri olmak üzere kendini geliştirme amacı taşıyan tüm öğrencilere kariyerlerini planlamaları konusunda yardımcı olmaktadır. Bu öğrencilerin üst düzey yöneticilerle tanışmasını ve mezuniyet sonrası sağlıklı karar vermelerini sağlamak adına topluluğumuz, şirketler ve öğrenciler arasında köprü görevi görmektedir. Bilişim teknolojileri kuruluşu olarak ACM’ in vermiş olduğu yol haritasıyla ilerleyen topluluğumuzun tüm faaliyetleri, üniversite öğrencileri tarafından gerçekleştirilmekte ve üniversitemizdeki birçok bölüme hitap etmektedir. Böylece Hacettepe Üniversitesi öğrencilerinin her alandaki ortak ilgi ve fikirleri etrafında kendilerini özgür ve çağdaş bir şekilde ifade edebilmeleri amacıyla gerçekleştirebilecekleri sosyal, düşünsel ve kültürel bağlamdaki faaliyetleri için bir çatı oluşturarak altyapı çalışmalarına destek vermektir.

NEDEN ACM HACETTEPE'YE KATILMALIYIM?

1. NEDEN ÖĞRENCİ TOPLULUKLARINA KATILMALIYIM?

Üniversiteyi liseden ayıran noktalardan biri öğrenci topluluklarının çok daha aktif olması. Aktif öğrenci toplulukları her yıl çok sayıda etkinlik düzenliyor ve bu toplulukların bir parçası olmanın da doğal olarak size çokça faydası mevcut. Her şeyden önce yaşayarak öğreniyorsunuz topluluğun bir parçası olduğunuzda, bir etkinliğin organizasyonunun parçası haline geldiğinizde organizasyon yapmanın nasıl bir şey olduğunu tecrübe edecek, sık sık insanlarla yüz yüze iletişim kuracak, yeri gelecek profesyonel şirketlerle bağlantılar kurup iş hayatını görecek ve bunun gibi sayılabilecek pek çok tecrübe edineceksiniz. Ama hepsinden önemlisi, sizi hayatınızın her alanında başarıya götürebilecek bir şeyi öğreneceksiniz, grup çalışmasını. Bunların dışında toplulukların size sosyal olarak katacaklarından bahsetmeye gerek bile yok, üniversitede sosyal yaşamın kalbi topluluklarda atıyor. Topluluk ilişkileriniz sizi çok sayıda insanla tanıştıracak, dert ortağı, eğlence arkadaşı olacağınız çok güzel arkadaşlıklar kazandıracak size.2. ACM HACETTEPE'Yİ DİĞER TOPLULUKLARDAN AYIRAN NE?

Bunu da iki aşamada incelemek daha sağlıklı olacaktır ? Sosyal ilişkiler ve kişisel gelişim. Sosyal ilişkiler açısından konuşmamız gerekirse ACM Hacettepe kesinlikle diğer pek çok topluluktan daha özel bir noktada. Sahip olduğu samimi ortam sayesinde çok kısa sürede Hacettepe Üniversitesinin en büyük topluluklarından biri haline gelişi de bunun en büyük göstergelerinden biri, üniversite çapında pek çok farklı bölümden, her kafadan üyeye sahip, aramıza yeni katılan biri olsanız bile sıcak ve samimi ortam sayesinde çok kısa sürede yakın arkadaşlarınızla birlikteymişsiniz gibi hissedebileceğimiz konusunda iddialıyız. Kişisel gelişim yönüne bakarsak her şeyden önce dünya çapında saygın bir kuruluşla, yani ACM ile çalışıyor olmamız bizi farklı bir yere koyuyor. Dünyanın en saygın teknoprofesyonel topluluklarından biri olan ACM’in rehberliği ve desteği ile ilerleyen topluluğumuz bu sayede size herhangi bir öğrenci topluluğunun sunacağından daha kaliteli, daha profesyonel bir tecrübe vaad ediyor. Bunun dışında iş yapıyorken bile sahip olduğumuz dozunda samimiyet, daha rahat hissetmenizi, daha rahat davranmanızı ve bu sayede kendinizi geliştirirken daha az zorluk çekmenizi sağlayacaktır. ACM Hacettepe’nin bir parçası olduğunuzda daha fazlasına da bizzat kendiniz şahit olacaksınız zaten.

Sorunuz Mu Var?

Bize Ulaşın

Adres:

Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü

Website:

acmhacettepe.com